Zbrodnie, których nie da się wyobrazić

Catherine Belton swoją najbardziej popularną książkę wydała zaledwie kilka lat temu. Ludzie Putina to mimo tego reportaż niezwykle aktualny i pod wieloma względami przerażający trafny. Warto zauważyć, że amerykańska autorka opierała się na informacjach zbieranych przez długi okres bycia korespondentką, a dostęp do większej części z nich wiązał się z wysokim niebezpieczeństwem. Czego dowiemy się z lektury Catherine Belton? Czy jest to faktycznie tak angażujący i przytłaczający reportaż?

Siła KGB w Rosji

Na czym skupiają się Ludzie Putina? To przede wszystkim drobiazgowa opowieść o tym, jak jeden z najgroźniejszych przywódców współczesnej Rosji dochodził do władzy. Autorka doskonale nakreśla klimat ówczesnych czasów oraz poczucie zagrożenia, jakie towarzyszyło wschodnim państwom europejskim. Nikt nie był pewny niczego, a zagrożenie mogło nadejść z każdej ze stron. W końcu po powolnym procesie przekazywania władzy przez Borysa Jelcyna Władimirowi Putinowi doszło do wyborów prezydenckich. Nieoczekiwanie nikomu nieznany Putin (były agent KGB) wybory wygrał i swojej władzy do dzisiaj już nie oddał. 

Przyjaciele Putina

Przerażające jest to, jak bardzo Władimir Putin postanowił stworzyć sobie znane i bezpieczne środowisko władzy. Wokół prezydenta zebrali się prawie wyłącznie jego starzy współpracownicy (czy to z okresu KGB, czy z czasów urzędowania w Petersburgu). Prawie wszystko, co dzieje się na Kremlu jest nielegalne. Jednak jak autorka sama podkreśla, społeczeństwo rosyjskie w większości nie ma dostępu do takich informacji, co przekłada się na to, że nieustannie ulega propagandzie.

Króka charakterystyka książki pod tytułem Ludzie Putina, za którą odpowiada Catherine Belton:

– drobiazgowy reportaż opisujący dojście Putina do władzy,

– skupienie się na okresie przekazania władzy przez Jelcyna Putinowi,

– konsekwencje rządów obecnego prezydenta Rosji,

– zamieszanie KGB w rosyjską politykę,

– przygnębiające wnioski wynikające z mentalności rosyjskich przywódców,

– ciężka, choć fascynująca lektura o jednostkach niepotrafiących przegrywać.