Putin i jego sposoby na władzę

Ludzie Putina

Książka “Ludzie Putina z księgarni internetowej. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi?” to reportaż historyczny brytyjskiej autorki Catherine Belton. Opowiada o dojściu do władzy rosyjskiego polityka – Władimira Putina, jego wpływie na kraj oraz negatywnych koneksjach z ludźmi z półświatka. Mimo około 700 stron, książkę czyta się szybko, a jej treść jest szokująca i ciekawa, zwłaszcza w świetle dzisiejszych wydarzeń geopolitycznych. 

Kim miał być Putin?

Pod koniec poprzedniego tysiąclecia Putin był nieznanym szerzej w ojczyźnie agentem KGB. Stał w opozycji do komunistów i skompromitowanych polityków. To dlatego, gdy zastępował Borysa Jelcyna, jawił się jako nowa nadzieja dla Rosji. Miał zbliżyć swój naród do współpracy z Zachodem oraz poprawić stan gospodarki. Szybko okazał się człowiekiem, który rządzi twardą ręką, oskarżając wszystkich oszustów działających na szkodę państwa. Dzięki temu w mediach urósł do nowego bohatera Rosji. Autorka jednak ujawnia też negatywną stronę działalności Putina. 

Prawdziwa twarz Putina

Według Catherine Belton za niesamowitą karierą Putina stali ludzie z byłego KGB. Wiele dowodów wskazuje też na koneksje z petersburską mafią. Ich interesy miały być naznaczone krwią niewinnych ludzi. To dzięki praniu brudnych pieniędzy oraz współpracy z rzeszą przestępców, ówczesny prezydent Rosji dorobił się wielu nieruchomości oraz ukrył ogromne ilości gotówki. Prawdopodobnie jego prawdziwy majątek umieściłby go w czołówce najbogatszych ludzi świata. 

Na jaw wychodzi też struktura organizacji grupy jego “przyjaciół”. Mieszczą się w niej byli funkcjonariusze KGB, którzy wykluczyli w niej udział osób mogących się mu sprzeciwić. Dzięki temu Putin może wprowadzić w życie każdą swoją decyzję. Do dziś nie pogodził się on z rozpadem ZSRR, a jego główną ambicją jest odbudowa Związku Radzieckiego. Wierzy też, że Rosja jest ofiarą spisków USA wymierzonych w stronę swojego kraju. 

Ludzie Putina to pozycja, która wprowadzi czytelnika w obecny świat i realia rosyjskiej polityki, oraz pozwoli zrozumieć, jakie są podłoża obecnej wojny.