Przekręty finansowe Putina i rosyjskiego KGB

O czym opowiada książka Catherine Belton pod tytułem Ludzie Putina? To gorzka opowieść o państwie rządzonym przez mafijne ugrupowanie. To także historia o tym, jak wieloletnia i cierpliwa propaganda jest w stanie uwarunkować postrzeganie rzeczywistości nawet u najbardziej opornych obywateli. Amerykańska autorka napisała jedną z najlepszych książek w swoim dorobku, którą powinien przeczytać każdy z nas. Dlaczego? Na jakich mechanizmach działania opiera się polityka dzisiejszej Rosji? Jakie znaczenie ma właściwie KGB w funkcjonowaniu państwa rosyjskiego?

Mafijny kraj

Catherine Belton zaczyna swój reportaż od informacji, które przerazić mogą niejednego czytelnika. Rosyjskie KGB od lat starało się o to, aby mieć coraz większą władzę w rządzie i samej polityce. Obecnie władza KGB (ich byłym agentem był sam Władimir Putin) jest praktycznie nieograniczona. To oni wydają najważniejsze rozkazy, to także oni sterują rosyjskim społeczeństwem i określają to, czego w Rosji pod żadnym względem robić nie wolno. A nie wolno się na pewno buntować i sprzeciwiać. Za to jest kara największa. Może to być zsyłka do łagru, wieloletnie więzienie lub – co gorsza – tajemnicze zniknięcie.

Drobiazgowy reportaż

Na uwagę zasługuje praca, jaką w swój reportaż włożyła Carherine Belton. Każdy rozdział dopracowany jest pod najmniejszym względem i choć momentami książka może nas przytłoczyć nadmiarem informacji, jako całość robi doskonałe wrażenie. To pozycja, którą można czytać wielokrotnie i za każdym razem znajdzie się w niej coś zupełnie nowego.

Ludzie Putina (skuteczne) autorstwa amerykańskiej pisarki Catherine Belton to:

– przygnębiający reportaż o mechanizmie władzy we współczesnej Rosji,

– skupienie się na kolejnych etapach dojścia Putina do władzy,

– fragmenty o agentach KGB, którzy od lat działają na terenie Europy,

– ogrom pracy, jeśli chodzi o research oraz szczegóły z życia Putina,

– historia, która powstawała przez lata,

– określana jako lektura obowiązkowa dla wszystkich czytelników,

– fragmenty poświęcone rosyjskiej propagandzie i jej skutkom,

– przerażający obraz przyszłości społeczeństwa rosyjskiego.